Експедиція XXI – всеукраїнська газета історико-культурологічного спрямування
У вересні 2007 року світ побавчив перший номер нової газети «Експедиція XXI» (сторінка у Facebook). У певному розумінні, вона стала продовженням газети «Фотокур’єр», яка виходила з 2002 року. Редакторський колектив починав роботу над виданням, яке висвітлювало життя у світі фотографії. Ми, розповідаючи про фотомистецтво і фототехніку, бачили світ у вигляді яскравих картин. Поступово наш світогляд змінювався. У газеті почали з′являтися матеріали, не пов′язані з фотографією. Світ навколо нас настільки різноманітний і цікавий, складний і суперечливий, що обмежуватися фототематикою стало просто неможливо. Парадоксально, але факт: література, історія, живопис, театр, економіка – все це в газеті про фотографію не здавалося нашому читачу дивним і безглуздим.
Поворотним моментом, з якого повністю змінився зміст газети, став, напевно, наш сумісний проект із талановитим дніпровським письменником (а зараз, на жаль, німецьким емігрантом) Олександром Хургіним і відомим дніпровським фотохудожником Олексієм Шпаком. Це була виставка фотографій з підписами. Самі тексти не придумувалися спеціально, а були вибрані з творів О. Хургіна. «Картинка з підписом» – так охрестили і відвідувачі виставки, і ми самі даний вид фотомистецтва. На щастя або на жаль, але поступово «підписи» відтіснили «картинку» і в нашій газеті. Може, це й було початком переродження «Фотокур’єра» в «Експедицію XXI». Хоча говорити про те, що ми відійшли від візуалізації не можна. Бо ми прагнули зробити так, щоб читачу було не тільки приємно взяти видання в руки, але й цікаво читати. А найголовніше – наш зайнятий роботою адресат повинен отримувати безумовно цінну та важливу інформацію, яку в інших виданнях він не одержить.
Тож, в нашій газеті часто ми сповідували, як ми самі назвали, «дніпроцентризм». Бо дуже любили та любимо місто, в якому живемо, і прагнули більше розповісти про нього і його людей, в який би період історії вони не жили. Адже тоді ще до перейменування – Дніпропетровськ і сучасний Дніпро – це центр України, її серце, в якому сходяться західна і східна, північна і південна частини.
Ми прагнули, щоб наші матеріали «будили» читачів, давали їжу для роздумів і не залишали їх байдужими до землі, на якій ми живемо. Ми прагнули популяризувати незвичайні версії різних подій, при цьому сподіваючись, що наші матеріали будуть цікаві і для молоді, і для людей зрілого віку.
Отже, газета – не тільки видання, але і група однодумців. Адже ЕКСПЕДИЦІЯ (з лат. expeditio – приведення в порядок, похід) – не тільки поїздка, похід групи осіб, загону з яким-небудь спеціальним (науковим, військовим) завданням, але і група учасників такого заходу.
У нашій команді мандрівників були люди різних професій: історики Іван Єлінов, Володимир Мороз, Олег Репан, Ігор Кочергін, Олександр Харлан, Лариса Жеребцова; краєзнавці Микола Чабан, Галина Семенча; координатор групи компанії «Пан Турист» Валерій Балюра; співробітники агентства «Арт-Вертеп» на чолі з Тимофієм Хомяком; маститий журналіст Ігор Суховой, і тоді ще зовсім юні Наїна Леводворська, Катерина Гультяєва, Анастасія Абакуменко та багато інших.