Панченко Володимир Григорович

Країна, якою керують свині

Жили-були на фермі тварини, і був у них господар — п’яниця. Він керував фермою дуже погано, тваринам було холодно взимку. А ще господар продавав продукти ферми: молоко, яйця, сир, нічого не залишаючи тваринам, тож вони голодували. А звірі були добрі і простодушні — і Ослик, і Кінь, і Собака-вівчарка. Нарешті тварини вигнали господаря, почали керувати фермою самі і зажили щасливим життям. На них нападали вороги, але звірі відбивали їхні атаки, хоча Собака-вівчарка загинула в одному з боїв. А ще тварини дуже багато працювали.

Я переповів вам мультфільм студії Уолта Діснея. Я любив дивитися його з дочкою в 1990-і роки. Мабуть, маленька бачила в цьому мультику щось подібне до тої історії, яку ви щойно прочитали.

А я бачив щось зовсім інше. Жили на фермі тварини, і був у них хазяїн — проклятий імперіаліст-капіталіст Джон. Він керував фермою дуже погано, примушував їх багато працювати і мало їсти, він продавав молоко, яйця, сир іншим капіталістам, нічого не залишаючи тваринам, які голодували. І самих тварин він теж продавав. Нарешті тварини вигнали ненависного капіталіста, і почали керувати фермою самі і зажили щасливим життям, бо тепер вони були вільні і могли працювати на себе, ніхто їх не гнобив і не експлуатував. Капіталісти зібралися під керівництвом Джона і хотіли повернути свою владу над фермою. Але одна симпатична Біла Свиня, яка підбурювала тварин на повстання проти Джона, організувала захист. Капіталісти відступили, хоча Собака-вівчарка загинула в одному з боїв, залишивши сиріт — маленьких цуценят. Але життя тварин дуже швидко стало нещасливим і почало нагадувати старе тяжке життя за Джона. Фермою керували свині, які завели нові порядки. Сіра Свиня закликала всіх працювати більше й більше і отримувати менше. А Чорна Свиня підготувала безпритульних собак-сиріт, зробивши з них справжніх бойовиків, які вигнали Білу Свиню і забезпечили захоплення влади.

Закінчується мультик тим, що свині, накупивши імпортних продуктів і понапивавшись, сплять; їх охороняють вірні вовкодави, а тварини продовжують будувати велетенську вежу, яка принесе їм у майбутньому щастя.

Мультик був знятий за книгою Оруела, того самого, що написав виданий в 1949 році знаменитий твір «1984» про тоталітарну систему, прообразом якої був Радянський Союз.

І тут він дуже влучно описав більшовиків. Наприклад, Біла Свиня, натхненник повстання, нагадує Леніна. А Чорна Свиня — жорстокий диктатор — Сталіна. Є там і революціонер Сніжок, прототипом котрого вважається Троцький.

Оруел бачив, що режим несправедливого більшовизму є антилюдським. Він показав радянську систему, яка не передбачала покращення. Письменник побачив відмінність гасел від реального життя, переродження революційних принципів і поступовий перехід від ідей загальної рівності до диктатури і тоталітаризму.

Зараз у багатьох країнах світу хитається традиційна ліберальна система. Люди незадоволені існуючим станом речей і на знак протесту виходять на мітинги. Це відбувається у Греції, Іспанії, Італії, Португалії. Всі прагнуть змін.

У той же час багато медіа говорять, що соціалізм вже близько і що це буде дуже гарно для народів і країн. В Україні знову підвищується рейтинг наступника більшовиків — комуністичної партії, хоча ще кілька років тому вважалося, що вона буде поступово відмирати. Нещодавно за комуністів готові були проголосувати не більше 3 % населення, а зараз таких людей вже близько 7 %. Сучасні комуністи кажуть, що вони відрізняються від більшовиків, проте не прибирають з прапора Леніна і возвеличують Сталіна…

Але світле майбутнє у інтерпретації більшовиків-комуністів — це безглуздя.

Я перейду до іншої цікавої історії, щоб потім повернутися до улюбленого мультику моєї дочки. Після Другої світової війни до інтернованих радянських солдат, що опинилися в таборах у зоні окупації союзних військ, потрапила книга Джорджа Оруела «Animal Farm». Переклад назви — «Скотний двір», який ми знаємо з російського варіанту, ближче до оригіналу мав би звучати «Ферма, якою керують тварини». Серед солдатів був українець Ігор Шевченко, який народився у Польщі і до війни жив у Празі. Він переклав Оруела українською мовою і читав цю повість радянським солдатам, які слухали його, затамувавши подих. Пізніше, у квітні 1946 року він написав листа до Оруела з проханням видати цю книжку українською. Той погодився (навіть відмовився від гонорару), ще й написав передмову до українського варіанту. Книга була видана. Але тільки 2 000 екземплярів були розповсюджені. Вантажівка, яка їхала з Мюнхена з книгами, був зупинена і обшукана американськими солдатами. Партію книг, за різними даними до 5 000 примірників, було захоплено і передано радянським властям, які увесь тираж знищили.

Чому ця казка так сподобалася полоненим радянським солдатам і чому була знищена владою?

Справа в тому, що коли Оруел створював свій твір, він використовував відомі йому образи СРСР, зокрема колгоспного сільськогосподарського виробництва. В своїй статті «Довідник рабовласника» (http://www.exp21.com.ua/rus/standpoint/68-2.htm) я вже описав, як жахливо проходила колективізація на теренах СРСР, тепер ця інформація вже не спростовується і в російських джерелах.

Прийом зображення людей у вигляді тварин у сатиричних творах знайомий з часів античності. Проте тут він має подвійне навантаження — якщо згадати людей, які були примусово загнані в колгоспи, то в них був саме такий тваринний стан. Про це зокрема писав Головнокомандувач УПА Василь Кук, називаючи колгоспи рабством.

  1. Колгоспники не мали паспортів і, відповідно, можливості виїхати з села — отже “і раб, і вся його праця належить рабовласникові”.
  2. Довжина робочого дня колгоспника не була чітко встановлена, а тому працювали “від зорі до зорі”, по 12–18 годин.
  3. Робота була практично безоплатною, оплата не покривала навіть норм фізичного виживання.
  4. Колгоспник міг їсти близько 300–600 грамів хліба. (Німецьким військовополоненим щодня видавали 600 грамів. Норма харчування в системі ГУЛАГ: 700 грамів.)
  5. Перерви у роботі колгоспника не передбачалося. Але в інструкціях було цинічно записано, що для коней треба робити перерви кожні 2 чи 4 години, бо вони можуть померти. Але чи помруть люди, нікого не хвилювало.

В 1930–1940-і роки на Заході на найвищому рівні схвалювали політику Сталіна. Письменники Бернард Шоу і Сідней Вебб відзначали хороші риси режиму. Але Оруел був не згоден з цим і під враженням від того, що відбувається в СРСР, написав «Animal Farm».

Сьогодні, в нову епоху, проблеми виглядають схожими, хоча вже, на щастя, нема диктаторів — Гітлера і Сталіна, які могли б привести до світової війни. Однак ризики підпадання великих націй під вплив руйнівних ідеологій залишаються, оскільки молодші покоління майже не знають історії. Чи може мультфільм на Ютубі (http://www.youtube.com/watch?v=BVxA7xvDHms) допомогти 20-річним уберегтися від більшовицького дурману? Важко сказати, але мені б цього дуже хотілося!

Схожі публікації

Нічний клуб

Мене повинні були познайомити з VIP-особою, яка на моє питання могла виділити 5 хвилин часу....

Доза без передозу?

Признаюся чесно, я — дослідник. І коли пишу про геополітику, і коли про історію...

Хотят ли русские?..

Если Россию посещаешь раз в два года, отчетливо замечаешь, как быстро она меняется. Я...

Обезьяны-дуры

Жили-были обезьяны — умные фиолетовые (среди обезьян есть более умные) и менее умные, иногда...

Право свободы?

В нашей повседневной жизни мы часто сталкиваемся с такими, казалось бы, известными понятиями как...

Каину дай раскаянье

В одном из предыдущих номеров я попытался рассмотреть психологические особенности такого распространенного явления, как...

Проститутки — лучшие жены?

Наверное многие слышали версию, что женщины легкого поведения становятся прекрасными домохозяйками, мамами и любящими...

Правители-лебеди

В мире существует множество повествований о различных народах, их великих правителях, неприступных замках и...

Лобовая атака на власть

Научить кого-либо чему-либо я не смогу из-за ограниченного объема публикации, моя цель — убедить средний...

Учиться ждать?

Что произошло, то произошло. Выборы закончились и показали, какая идеологическая установка дает возможность занять...

Карл Маркс играл на гуслях…

В 1954 году главный архитектор города Сортавала решил засадить центральную площадь города деревьями — так оригинальнее —...

Позвони маме

Сколько бы лет тебе ни было, рядом с мамой ты всегда чувствуешь себя маленьким...

Чёрный квадрат

Мой сокурсник по техникуму еще на первом курсе в свои 15 лет понимал, что такое...

Коментарі тимчасово закриті.

Top